flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Коментар РСУ щодо сюжету програми "Дістало!" від 25 серпня 2014 року телеканалу ІСТV

29 серпня 2014, 12:01

        Система правового захисту суддів, соціального захисту і побутового забезпечення суддів та їхніх сімей встановлена Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-УІ, положення якого узгоджуються з вимогами міжнародних актів щодо незалежності суддів і спрямовані на забезпечення стабільності досягнутого рівня гарантій незалежності суддів, які є необхідною умовою здійснення правосуддя, а також гарантією поваги до гідності людини, її прав та основоположних свобод.

Однією з гарантій належного здійснення правосуддя є створення необхідних умов для діяльності суддів, їхнє матеріальне та соціальне забезпечення. Держава гарантує судді оплату його праці.  Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (ст. 129) суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно. Зокрема, з 1 січня 2011 року - 6 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат.

Водночас, відповідно до Закону України від 31 липня 2014 року № 1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", максимальний місячний розмір суддівської винагороди обмежується 15 розмірами мінімальної заробітної плати.

Відтак, названі зміни встановлюють не підвищення зарплати суддям, а обмеження максимального місячного розміру суддівської винагороди 15 розмірами мінімальної заробітної плати.

Разом з тим, варто відзначити, що визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо). Конституційний принцип незалежності суддів означає, у тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя.

Викладене відповідає положенням Європейської хартії від 10 липня 1998 року, за якими рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов'язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску, що може спричинити вплив на їхні рішення або взагалі поведінку суддів і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1).

Як відомо, 25 серпня 2014 року у програмі "Дістало!" телеканалу ІСТV ведучий повідомив телеглядачам, що 3 серпня набули чинності зміни до Державного бюджету України, відповідно до яких, цитуємо, "суддям підвищили зарплату, і тепер оклад судді місцевого загального суду становитиме 18 тис. 270 грн.". Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (в редакції Закону № 1165-VII від 27 березня 2014) визначено, що мінімальна заробітна плата у 2014 році у місячному розмірі становить 1218 гривень. Отож, максимальний місячний розмір суддівської винагороди становитиме 18 тис.270 грн.