flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нові ставки для Феміди

01 вересня 2015, 09:15

        З 01.09.2015 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" № 435-VIII від 19.05.2015 починають діяти нові ставки для сплати судового збору.

         Змінами до закону «Про судовий збір” збільшено ставки судового збору, а також запроваджено єдиний підхід до визначення ставок судового збору у всіх судових юрисдикціях, зокрема, диференціацію ставок судового збору за категоріями платників (фізичні особи, юридичні особи) з перенесенням більшого навантаження на юридичних осіб.

Закон залишив колишню ставку 1% від ціни позову  у майнових спорах для фізичних осіб, піднявши при цьому нижню та верхню планку: не менше 0,4 мінімальної заробітної плати (487 грн. 20 коп.) та не більше 5 мінімальних зарплат (6090 грн.). Для  юридичних осіб ставка судового збору у майнових спорах становитиме 1,5% від ціни позову, але не менше однієї мінімальної зарплати (1218 грн.). Верхня межа ставки судового збору для юросіб відмінена.

Суттєво збільшено ставки судового збору за подачу апеляційних та касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень Верховним Судом України – відповідно 110%, 120% та 130% ставки, що підлягає сплаті за подання позовної заяви, іншої заяви або скарги.

Разом з тим, Законом зменшено кількість категорій судових справ, при розгляді яких судовий збір не сплачується. Тепер судовий збір справлятимуть із заяви про обмеження цивільної дієздатності фізособи, визнання особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, а також заяви про надання особі повної цивільної дієздатності. 

Також  зменшено кількість платників, які звільняються від сплати судового збору. З переліку пільговиків виключено позивачів у спорах, пов'язаних із дискримінацією, ряд державних органів (Мін’юст, АМКУ, ПФУ), прокуратуру, тощо. Скасовано пільги стосовно сплати судового збору суб'єктами владних повноважень у разі, коли судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.

 Кабмін до 1 вересня 2015 року має забезпечити фінансування органів, які відповідно до Закону позбавляються пільг зі сплати судового збору.

Окрім того, відповідно до внесених змін при відкритті провадження у справі суд зобов'язаний перевіряти зарахування судового збору до Державного бюджету України.