flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Огляд даних судової статистики про роботу місцевих судів Чернігівської області в 2008 році

На виконання плану роботи ТУ ДСА в Чернігівській області на І півріччя 2009 року територіальним управлінням проаналізовано стан ведення обліково-статистичної роботи в територіальному управлінні та місцевих загальних судах області.

Територіальним управлінням здійснено комплекс заходів щодо організаційного керівництва діяльністю судів з реалізації основних завдань обліково-статистичної роботи: забезпечення достовірності, об’єктивності, оперативності, стабільності та цілісності інформації про роботу судів з основної діяльності.

У відповідності з планом роботи територіального управління ДСА в Чернігівській області на І та ІІ півріччя 2008 року, вивчено стан організації роботи, ведення діловодства в Борзнянському, Бахмацькому, Щорському, Семенівському, Ічнянському, Куликівському, Носівському, Коропському та Талалаївському районних судах, надано практичну і методичну допомогу. За результатами вивчень проведені оперативні наради з головами та працівниками апарату судів, складені довідки, які надіслані в районні, міськрайонні суди області для обговорення та усунення виявлених недоліків.

Спільно з Радою суддів області здійснено вивчення стану організації роботи Коропського районного суду. Результати даної перевірки обговорено на черговому засіданні ради суддів області.

Протягом 2008 року були розроблені порівняльні таблиці за 2007 рік та І півріччя 2008 року  по навантаженню на кожного суддю, про розгляд справ і матеріалів, про кількість та якість справ, які знаходилися в провадженні  районних та міськрайонних судів області. Проаналізовано стан обліково-статистичної роботи місцевих судів області.

В зв’язку з удосконаленням організації роботи з ведення судової статистики відповідно до положень Концепції створення Єдиної судової інформаційної системи наказом ДСА України від 24.12.2007 року № 139 «Про запровадження автоматизації судової статистики в місцевих та апеляційних загальних судах» з 1 січня 2008 року в судах впроваджена в експлуатацію комп`ютерна програма «Судова статистика» для введення інформації по судовій справі.

         З огляду на необхідність використання в роботі судів новітніх інформаційних технологій, територіальним управлінням спільно з ТОВ «Арт-мастер» в березні, червні та грудні 2008 року проведено семінари-навчання щодо впровадження комп’ютерної програми «Судова статистика», на який запрошувалися відповідальні особи за введення даних по судових справах.

         Водночас, необхідно зауважити, що вказана програма не є досконалою, постійно встановлюються та здійснюються оновлення програми. Результатом її некоректної роботи стало виникнення значної кількості помилок в усіх формах звітів.

        

         Територіальним управлінням постійно контролювалося наповнення даними по судових справах в компютерну програму «Судова статистика». Так, на кінець 2008 року районними, міськрайонними судами Чернігівської області в програму введено 100% від кількості осіб, стосовно яких судом розглянуті кримінальні справи. Водночас ситуація зі справами про адміністративні правопорушення дещо гірша – Козелецьким районним судом та Деснянським районним судом м. Чернігова заведена тільки не значна їх частина.   

         Основними проблемами в користуванні автоматизованою системою «Судова статистика» на даний час є:

-         неякісна робота компютерної техніки;

-         відсутність у 11 районних, міськрайонних судах Чернігівської області локальних мереж;

-         відсутність в 4 районних судах якісного Інтернету,

-         неналежна робота синхронізації передачі даних;

-         недостатня кількість та значна плинність кадрів в районних, міськрайонних  судах області.

В червні та грудні 2008 року проведено семінар-навчання щодо правильності складання та подання статистичних звітів з особами, які відповідальні за вказану ділянку роботи. До плану навчання, крім питань щодо складання звітів, також включалися питання про порядок реєстрації справ у місцевому загальному суді, що розглядаються у порядку кримінального, адміністративного та цивільного судочинства, особливості заповнення статистичної картки на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу з врахуванням останніх змін; також особлива увага зверталась на порядок внесення даних до програми «Судова статистика». Але не зважаючи на це, результати подання звітів свідчать про те, що ця ділянка роботи потребує покращення.

Постійно надається допомога працівникам, які займаються в суді первинним обліком справ та матеріалів, заповненням та введенням статистичних карток на осіб, стосовно яких розглянуті кримінальні справи.

У ході приймання звітів мали місце зауваження щодо логічних, арифметичних та технічних помилок, які допускалися судами. Достовірність даних, внесених до звітів, не підтверджувалася. Навіть первинний огляд статистичних даних у звітах свідчив про їх невідповідність наявним показникам, хоча звіти підписувались головами судів та безпосередньо виконавцями.

Однак потрібно підкреслити, що основна маса помилок виникала через недосконалість програми. При цьому необхідно зазначити, що працівники апарату районних, міськрайонних судів Чернігівської області здійснювали всі можливі від них заходи для оперативного внесення та виправлення інформації.

Значна кількість помилок виникала при формуванні звітів за формою 1-ОП «Звіт про оперативність розгляду місцевими та апеляційними загальними судами кримінальних справ». Поширеною проблемою став підрахунок розділу 2 вказаного звіту - працівникам, які складають вказаний звіт важко відрізняти причини  відкладення розгляду справ від фактів. Виправлення вносилися Прилуцьким міськрайонним, Ічнянським, Новгород-Сіверським, Сосницьким, Семенівським, Куликівським, Бахмацьким районними судами Чернігівської області.   

Багато запитань та виправлень було здійснено при формуванні звіту за формою 1 «Звіт судів першої інстанції про розгляд справ у порядку кримінального судочинства».

При відображенні у вказаній формі показників розділу 3 «Призначені покарання (щодо осіб)» Ічнянським районним судом Чернігівської області було не вірно визначено вид покарань, а саме: показники графи 4 «позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу» переносилися в графу 5 «позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю».

В розділі 4 «Відомості про потерпілих» вносилися виправлення в графі 8 «Кількість юридичних осіб, яким завдано шкоду» рядків 1-9; також мали місце зауваження щодо заповнення граф 9 та 10 вказаних рядків.

Виправлення також вносилися в рядок 8 (з інших підстав) розділу 5 зазначеної форми «Розгляд справ щодо вирішення питання про звільнення осіб від кримінальної відповідальності» (Деснянський районний суд м. Чернігова).

Що стосується розділу 6 «Розгляд справ про застосування до неповнолітніх примусових заходів виховного характеру», то в даному розділі вносилися виправлення Новгород-Сіверським районним  судом Чернігівської області.

Дуже багато змін вносилося до рядків 13 та 24 «Інші подання» розділів 7 «Розгляд справ за поданнями правоохоронних органів та скарг на їх дії і рішення» та 8 «Провадження справ щодо розгляду питань у порядку виконання судових рішень» відповідно. Зміни вносилися Куликівським, Новгород-Сіверським районними судами та Деснянським районним судом м. Чернігова.

При внесенні Козелецьким районним судом Чернігівської області показників до розділу 1 «Розгляд кримінальних справ» було невірно відображені показники в графах 7 та 9, що потягло за собою виправлення вищевказаного звіту як на обласному, так і на загальнодержавному рівнях.

Найбільш проблемними питаннями при складанні звіту за формою 1-Л «Звіт про розгляд загальними місцевими судами кримінальних справ за статтями 209, 209-1, 306 КК України» виявилось визначення органу, який проводив досудове слідство. Мало місце зауваження щодо логічних та технічних помилок, які допускалися складачами звітів.

При заповнені звіту за формою 2-а «Звіт судів першої інстанції про розгляд справ у порядку адміністративного судочинства» найбільша кількість виправлень стосувалася довідки до звіту, а саме рядку 19 «Кількість справ, розглянутих із фіксуванням судового процесу технічними засобами». Виправлення вносилися Бахмацьким, Борзнянським, Варвинським, Городнянським, Менським, Новгород-Сіверським, Носівським районними судами.

Крім того, аналогічна проблема виникала також і при складанні звіту за формою 2-ц «Звіт судів першої інстанції про розгляд справ у порядку цивільного судочинства». Виправлення  довідки до звіту рядка 10 «Кількість справ, розглянутих із фіксуванням судового процесу технічними засобами» були здійснені Прилуцьким міськрайонним та Борзнянським, Носівським районними судами Чернігівської області.

Також значна кількість помилок виникала при формуванні довідки по народним засідателям (Борзнянський, Варвинський, Куликівський, Семенівський, Сосницький, Талалаївський та Щорський районні суди) та рядка 11 «усиновлено дітей» довідки до звіту вказаної форми (Менський, Семенівський).

У звіті за формою № 4 «Звіт щодо звернення до виконання рішень судів у частині майнових стягнень» чимало виправлень було внесено у розділ 1 «Дані щодо документів, виданих судом» графи 5 «про конфіскацію майна засуджених». Також виправлення вносилися до розділу 3 «Відомості про відшкодування матеріальних збитків, установлених судом» (Бобровицький, Козелецький районні суди, Ніжинський міськрайонний суд).

Виправлення вносилися також і до форми № 3 «Звіт про розгляд судами справ про адміністративні правопорушення та щодо осіб, які притягнуті до адміністративної відповідальності». Значна кількість таких виправлень вносилася до графи 10 Розділу 1 вказаної форми (кількість осіб, щодо яких розглянуто справи про закриття) (Менський, Семенівський, Талалаївський  районні суди,  Прилуцький міськрайонний суд). Хоча в даному випадку вказані помилки в більшій мірі виникали через недосконалість програми. Зміни вносилися також Новозаводським районним судом м. Чернігова до розділу 1 «Розгляд справ про адміністративні правопорушення» рядка «Відповідальність за вчинення корупційних діянь» графи 27 «сума штрафу, сплаченого добровільно». Городнянським районним судом Чернігівської області було не вірно відображено залишок справ на початок звітного періоду.

Окремо потрібно відмітити порядок заповнення та подання статистичних карток на осіб, стосовно яких судом розглянуто кримінальні справи. Так, при перевірці в територіальному управлінні статистичних карток в основному виправлення вносяться в розділ І “Відомості про особу” пункті 3 «Заняття». В даному випадку потрібно мати на увазі, що всі відомості цього розділу заповнюються на момент вчинення злочину, а не на момент заповнення картки. Зміни вносили Деснянський районний суд м. Чернігова, Щорський, Куликівський, Козелецький, Новгород-Сіверський, Бобровицький районні суди. В пункт 17 «За судовим рішенням особу», а саме «виправдані особи» виправлення вносилися Куликівським районним судом та Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області.

Враховуючи вищевикладене необхідно також звернути увагу на:

- плинність кадрів в судах області, в зв’язку з великою завантаженістю та низькою заробітною платою;

- застаріле комп’ютерне обладнання, або ж його неналежний стан;

- завершення та удосконалення розробки програмного забезпечення щодо введення інформації по судових справах та формуванню звітності судів.

 

З метою вдосконалення та належної організації обліково-статистичної, аналітичної роботи, поліпшення якості складання звітів,  вважаємо за доцільне рекомендувати районним, міськрайонним судам Чернігівської області:

- посилити контроль за веденням обліково-статистичної роботи, приділяючи особливу увагу первинній реєстрації та обліку судових справ і матеріалів, які надійшли до суду, заповненню документів первинного обліку;

- аналізувати стан обліково-статистичної  роботи  та  дані  стану  здійснення  правосуддя після кожного звітного періоду;

- не рідше одного разу на квартал проводити звірку повноти надіслання статистичних карток на осіб, стосовно яких судом розглянуті кримінальні справи з територіальним управлінням ДСА в Чернігівській області;

- проводячи навчання з працівниками, крім вивчення інструкції з діловодства в місцевому загальному суді та інструкції щодо заповнення форм звітності, приділяти значну увагу вивченню положень Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України, Цивільно-процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства   України, знання яких, суттєво впливає на якість підготовки звітів та стан обліково-статистичної роботи в цілому;

- вживати заходів дисциплінарного впливу до працівників, на яких покладено обов’язки по первинному обліку справ та матеріалів і статистичної звітності в судах, винних у порушенні вимог, що пред’являються до ведення обліково-статистичної  роботи.